Prawo jazdy kategoria B – jak zdać?

Patrząc na niezwykle szybko rosnącą ilość samochodów na polskich ulicach, można domniemywać, że prawo jazdy kategoria b jest najchętniej wybieranym kursem w szkołach jazdy. Nowelizacja w 2013 roku wprowadziła nieco zmian w zdawaniu egzaminów oraz rozszerzyła szczególne uprawnienia, jakie daje prawo jazdy kategoria b. Sprawdź czy prawo jazdy kategorii b obejmuje cenzus wieku, jak zdać egzamin i jakie kwalifikacje po nim uzyskasz.

Zanim wybierzesz prawo jazdy kategorii b

…powinieneś sprawdzić, czy możesz przystąpić do egzaminu ze względu na twój wiek. W przypadku kategorii B do kursu dopuszczane są osoby, które ukończyły 18. rok życia. Wyjątkiem jest kategoria B1 opatrzona cenzusem 16. roku życia (wymagane jest pozwolenie rodzica lub prawnego opiekuna). W obu przypadkach naukę można rozpocząć na 3 miesiące przed dniem urodzin zainteresowanego.

Egzamin na prawo jazdy kategoria b

Każdy kto chce otrzymać prawo jazdy kategoria b musi zmierzyć się z egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Warto także wspomnieć, że przed ostatecznym sprawdzianem w WORDzie czeka nas mniejszy w placówce, do której uczęszczaliśmy. Teoria składa się z testu – losowo wybranych 32 pytań, które należy rozwiązać w przeciągu 25 minut. Do zdania egzaminowany potrzebuje 68 punktów. Egzamin praktyczny z kolei składa się z kilku teoretycznych pytań dotyczących pojazdu, sprawdzenia gotowości pojazdu oraz jazdy po placu (jazda po łuku do przodu i tyłu, ruszanie z miejsca). Kolejnym i już ostatnim etapem jest jazda po drodze publicznej, trwająca maksymalnie 40 minut.

Prawo jazdy kategoria b w kilku odsłonach

Podstawowe prawo jazdy kategoria b posiada również swoje pochodne. Kategoria B+E pozwala na kierowanie zespołem pojazdów. Z kolei kategoria B1 została dotknięta nowelizacją 2013 roku i zezwala na prowadzenie pojazdów do 400 kg (w przypadku przewozu osób) lub 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy), z wyłączeniem samochodów osobowych, ciężarowych i motocykla.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategoria B?

Prawo jazdy kategoria b nie daje możliwości prowadzenia motocykli oraz autobusów. Uprawnia za to do kierowania również pojazdami AM. Głównymi kwalifikacjami jest jednak prowadzenie pojazdu samochodowego do 3,5 t, owego pojazdu z przyczepą lekką lub przyczepą inną niż lekka, ale całkowita masa nie może przekraczać 3,5 t (przy dodatkowym egzaminie wartość wzrasta do 4,25 t). Osoba posiadająca prawo jazdy kategoria b może kierować również ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym. Ostatnim już uprawnieniem jest bycie kierowcą mikrobusa do 9 miejsc.


This entry was posted in Prawo jazdy and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*